KPZ podnikatele

Jak financovat podnikání

Jak a kde získat finance a finanční zdroje pro podnikání? Jaké jsou možnosti? Podnikání ani život nepodnikatelských organizací se bez financí prostě neobejde. Každý podnikatel nebo velká organizace řeší v podstatě stejné otázky - do čeho mám investovat (do jakých aktiv) a hlavně z čeho výdaje pokryji? Tentokrát se v tématu zaměříme zejména na druhou z nich – a odpovědi na ní jsou přirozeně různé – podle toho jak velká organizace jsem a jak velké finanční prostředky potřebuji.

Do čeho a z čeho? To je přímo Hamletovská otázka. Podnikání ani život nepodnikatelských organizací se bez financí prostě neobejde. 

Do čeho? Na co finance potřebuji?Jak financovat podnikání

To je přirozeně první otázka, na kterou je třeba umět odpovědět - začátek podnikání, jeho rozšiřování, investice do vybavení nebo do vzdělávání a zvyšování kvalifikace lidí nejsou zadarmo. Podle toho na co potřebuji finanční zdroje, budu vědět i kolik, na jak dlouhou dobu je budu potřebovat a jak je budu potřebovat v čase (vše na začátku nebo průběžně). Jsou to finance na rozběh podnikání, na jeho rozvoj a rozšiřování, na zavedení nových produktů na trh či na výzkum a vývoj.

Kde brát finanční zdroje? Z čeho výdaje pokryji?

Každá organizace, ať malá nebo velká, volí jednu ze dvou základních možností nebo jejich kombinaci. Buď použije svoje vlastní prostředky (tedy vezme svůj kapitál, pokud se jí podařilo nějaký nashromáždit), nebo si někde na trhu finanční zdroje půjčí (použije tedy cizí kapitál). Jak jednoduché. Nelze ale jednoznačně určit, která forma je výhodnější - platí jediné pravidlo a to, že organizace volí takovou formu, která umožní minimální náklady financování. Většinou platí, že cizí kapitál je do určité míry zadlužení levnější než vlastní kapitál. Záleží ale na konkrétních podmínkách firmy a situaci na finančním trhu.

Vlastní zdroje financování

Vlastní finanční zdroje jsou většinou to první, co firmy využívají. Začínající firma nemá většinou možnosti získat úvěr a tak musí spoléhat na vlastní kapitál. Co jsou vlastní zdroje, které lze použít pro financování podnikání?

  • Základní kapitál - patří sem např. vklady vlastníků, emise akcií, či jiných cenných papírů nebo využití rizikového kapitálu
  • Využití a reinvestice zisku (EAT)
  • Pracovní kapitál (Working Capital)
  • Odpisy (Depreciation) - využití odpisů

Finanční zdroje lze také získat prodejem majetku firmy. Vlastní zdroje firmy použijí, pokud jsou pro ni levnější než cizí nebo pokud nepotřebují investovat velkou částku a mají dostatečný základní kapitál, pracovní kapitál či zisk na to, aby zamýšlenou investici zvládly samy.

Cizí zdroje financování

Cizí zdroje jsou překvapivě za mnoha okolností levnější než zdroje vlastní. Je to dáno kombinací úroků a daňové výhodnosti - například auta si řada firem pořizuje na leasing, protože je to výhodnější než je kupovat. Mezi cizí zdroje patří veškeré finance, které si firma půjčí od finančních institucí nebo od obchodních partnerů - jsou to zjednodušeně všechny finanční prostředky, které musí vrátit. To se firmám ne vždy podaří (ono se to nedaří ani vládám a státům, které řeší obrovské zadlužení.

  • Úvěr (Credit)
  • Kontokorentní úvěr (Overdraft loan)
  • Dluhopisy (Bonds)
  • Faktoring (Factoring)
  • Leasing
  • Operativní leasing

Začínající podniky a startupy

Samostatnou kapitolou při financování jsou začínající podnikatelé, firmy a startupy. Pro celou řadu z nich není možné využít úvěrových způsobů financování, protože nejsou pro banky a finanční instituce dostatečně stabilní či důvěryhodní. Drtivá většina začínajících podnikatelů využívá finanční zdroje, kterým se někdy říká též FFF (tedy Přátelé, rodina a blázni). Podniky s potenciálem rychlého růstu (a tedy rychlého zisku) využívají po celém světě čím dál více rizikového kapitálu. Rizikový kapitál vstupuje do podniku s řízeným cílem zase po několika letech vystoupit (tzv. Exit).

Investice do trvalých hodnot

Nesmíte zapomínat, že investice nemají podobu jen “velkých peněz” či různých projektů. Takové průběžné investování do vzdělávání lidí, jejich růstu nebo průběžné investování do oprav a údržby vašeho majetku se vám může vyplatit více než některá nárazová akce.

Pokud potřebujete získat finanční podporu a vyhledat vhodné dotační tituly pro Vaši firmu, navštivte stránky ECS Eurofinance, s.r.o., kde Vám rádi poradí. 

Zdroj: http://www.managementmania.com